مصاحبه با گلاره عباسی

امین تارخ و مسعود جعفری جوزانی پایش را به تلویزیون باز کردند و لیلای شیدایی نقطه عطف فعالیت هنری‌اش شد.

نام لیلا برای جوان ۳۳ ساله‌ی سینما و تلویزیون ایران خوش یمن است زیرا با این نام در سینما و تلویزیون جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد. گلاره عباسی سال گذشته با درخشش در سریال «مدینه» خود را به گونه‌ای دیگر به تلویزیون ثابت کرد و اکران «شیار ۱۴۳» پرده‌ای دیگر از شم بازیگری او برداشت. به دنبال فعالیت این بازیگر در «شهرزاد» حسن فتحی گفتگویی با وی ترتیب دادیم که به شرح زیر است:
سین: از دوران کودکی‌تان شروع کنیم. چه چیزی بیش از همه از آن روزها در خاطر شما مانده است؟
جیم:من فردی خانواده دوست هستم و دوران کودکیم نیز سرشار از خاطرات خانه‌ی مادر بزرگ، دورهمی‌های خانوادگی و پس کوچه‌های قدیمی است. آن‌ زمان هنوز مقوله‌ی مهاجرت پیش نیامده بود و افراد روابط گرم‌تری با هم داشتند و با وجود اینکه خاطرات زیادی از کارتون‌های مختلف در ذهن من است اما پدر‌بزرگ و مادر‌بزرگ بهترین نوستالژی‌های من هستند.
سین:از روزهای نوجوانی و جوانی‌تان بگویید؟ از کی تصمیم گرفتید وارد عرصه بازیگری شوید؟
جیم:من اکنون در دهه‌ی ۳۰ سالگی قرار دارم و قبل از ورود به این دهه استرس فراوانی داشتم و برنامه‌ ریزی‌های بسیار کرده بودم اما زندگی به من نشان داد که خیلی اتفاقی و غیر منتظره است و عقل تو به پرداخت بعضی از مسائل نمی‌رسد دهه‌ی ۲۰ سالگی من نیز پر از ریسک بود و اتفاقات باشکوهی برای من افتاد و من هیچ‌گاه جسارت ۱۵ تا ۲۵ سالگی‌ام را نداشتم و به همه‌ی افراد توصیه می‌کنیم که باید قدر این دوره از زندگی را دانست.
در مورد نحوه‌ی ورودم به  بازیگری هم باید بگویم که من از ابتدا عاشق این عرصه بودم در راهنمایی به عضویت حوزه‌ی هنری و تئاتر درآمدم و در دانشگاهم همین رشته را ادامه دادم. بعد از تحصیلات دانشگاهی به کلاس‌های امین تارخ رفتم و الان هم در خدمت سینما و تلویزیون هستم.
سین:امین تارخ چگونه استادی است و کار کردن با او چقدر در ادامه‌ی روند بازیگری شما نقش داشت؟
جیم:من همیشه می‌گویم بزرگترین شانس بازیگری من کار کردن با امین تارخ بود. تارخ علاوه بر منش و اخلاق خوبی که دارد برای هنرجوهایش دلسوزی می‌کند و من نه تنها در دوره‌ی آموزش بلکه در طول کارهایم هم از او راهنمایی می‌‌گیرم و به خودش هم گفته‌ام که سعی می‌کنم با انتخاب درست کارها شاگرد خوبی برایش باشم.
سین: شما فعالیت تلویزیونی خود را با سریال «در چشم باد» شروع کردید اما بیشتر منتقدان «شیدایی» را نقطه عطف بازیگری شما می‌دانند نظر خودتان در این باره چیست؟
جیم: در تلویزیون «شیدایی» و در سینما «اشیاء از آنچه که می‌بینیم به ما نزدیکترند» نقطه عطف کارهای من بودند و شرایط بازیگریم بعد از این کارها به کل تغییر کرد.
سین:مدینه هم اثر قابل توجهی از شما بود:
جیم:«مدینه» سبب شد نگاه جامعه‌ی هنری به اینکه من می‌توانم نقش منفی بازی کنم  تغییر کند و بابت این اعتماد از سیروس مقدم تشکر می‌کنم.
سین:شما از معدود بازیگران ایرانی هستید که از جشنواره بین‌المللی جایزه گرفتید. موقعی که نام شما را در روسیه صدا زند چه حس و حالی داشتید؟
جیم:گرفتن جایزه در روسیه برای من خیلی غیر منتظره بود و هرگز آمادگی آن را نداشتم در آن زمان ۳۰ اثر و تنها ۱ جایزه بازیگری وجود داشت و من خودم گفتم این داوران کارهای من را ندیده‌اند و من را نمی‌شناسند پس احتمال جایزه بردن من خیلی کم است اما آن‌ها «لیلا»ی اشیاء را دیده بودند و مورد توجهشان قرار گرفته بود وقتی نام من را بالای سن صدا زدند متوجه هیچ چیز نبودم و تنها با صدای فریاد نرگس آبیار به خود آمدم.
سین:دریافت این جایزه تا چه حد در روند ادامه فعالیت شما تاثیر داشت؟
جیم:شانس و آرزوی هر بازیگر گرفتن جایزه از جشنواره‌های بین‌المللی است و من هم از این موضوع مستثنی نیستم. واضح است که هر اتفاقی تاثیری بر روحیه‌‌ی انسان دارد و من هم از بابت این موضوع بسیار خوشحال و امیدوار شدم.
سین:در مورد «شیار ۱۴۳» کمی صحبت کنید، این فیلم هم برای شما خاطره ساز بود؟
جیم:من به لحاظ سینمایی، اعتقادی و ملی به فیلم «شیار ۱۴۳»افتخار می‌کنم و به نظرم این فیلم قصه‌ای را روایت می‌کند که برای دهه ۶۰ و ۷۰ جذاب است اما خود من فیلم «اشیاء از آنچه که می‌بینیم به ما نزدیک‌ترند»، را بیش از «شیار۱۴۳» دوست دارم زیرا حس می‌کنم این فیلم خودم است.در کل من در زندگی کاری به سه اثر «شیدایی»، «شیار ۱۴۳» و «اشیاء» مدیون هستم.
سین:دوست دارید با چه کارگردانی کار کنید؟
جیم:من هرگز درگیر نام‌ها نیستم و علاقه به کارکردن با کارگردانان خلاق را دارم هر ساله شاهد آن هستیم که در بخش نگاه نو جشنواره فجر کارگردانان خلاقی به سینما معرفی می‌شوند که می‌توانی به آن‌ها اعتماد کنی و اثری جذاب خلق شود من دوست دارم با آدم‌های خلاق کار کنم حتی اگر بی نام و نشان باشند.
سین:نقشی هست که به شدت علاقه‌مند به ایفای آن باشید؟
جیم:من دلم می‌خواهد زندگی افراد واقعی و بزرگ را بازی کنم مثلا یک خانم برجسته ‌ای که می‌خواهند در مورد آن فیلم بسازند که می‌تواند یک نقاش یا یک زن مبارز باشد.
سین:فیلم‌های سی‌و‌سومین جشنواره‌ی فجر را دیدید؟ تا چه حد امیدوار کننده بود؟
جیم:من فیلم‌ها را دیدم اما در جایگاهی نیستم که بتوانم تا این حد تخصصی صحبت کنم.
سین:به نظر شما سینمای ایران را با چه شخصیت‌هایی می‌شناسند؟
جیم:علاقه‌ی زیادی به پاسخگویی به این سوال ندارم زیرا یکسری از کارگردانان در سطح جهانی عملکرد موفقی از خود نشان داده‌اند مانند کیا رستمی یا فرهادی اما لزوماً آن‌ها بهترین نیستند و ممکن است کارگردانان دیگری هم باشند که گمنام‌ترند و نمی‌توان گفت که نفر اول سینمای ایران کیست؟
سین:اهل کتاب خواندن هستید؟
جیم:من به شدت اهل مطالعه هستم و همیشه یک کتاب در دست من قرار دارد بسیار دوستدار مطالعه‌ی رمان و زندگی‌های واقعی هستم و کتاب‌خواندن حالم را خوب می‌کند.
سین:آخرین کتابی که خوانده‌اید چه چیزی بوده است؟
جیم:در حال حاضر مشغول مطالعه‌ی کتاب «فرصت دوباره» گلی ترقی هستم قبل از آن هم کتاب  «من زنده‌ام» که دوباره‌ی یک زن مبارز بود و «نوجود» که یک دختر یمنی بود را مطالعه کردم، لازم است بگویم که علاقه‌ی زیادی به بازی نقش «معصومه» کاراکتر اصلی کتاب «من زنده‌ام» دارم من کتابی که در مورد زندگی یک زن نقاش ایرانی بود از دوران دبیرستان دارم و هرگاه از چیزی خسته می‌شوم به آن مراجعه می‌کنم و از آن الگو می‌گیرم.
سین:رابطه‌ی شما با موسیقی چطور است؟
جیم:به شدت ادبیات، با موسیقی انس ندارم اما موسیقی در گوشه‌ای از زندگی روزانه‌ام قرار دارد و با صدای شجریان‌ها ارتباط خوبی برقرار می‌کنم.
سین:اولویت شما در زندگی چیست؟
جیم:خانواده و کار اولویت‌های من هستند و هیچ موقع تصمیم به کمرنگ کردن کار در زندگیم نمی‌گیرم مگر اینکه به اجبار بازنشسته‌ام کنند (با خنده)
سین:گلاره عباسی قله‌ای برای بازیگری‌اش ترسیم کرده است؟
جیم:من انسانی هستم که پله‌پله جلو می‌روم از زمان راهنمایی با تئاتر شروع کردم و در دبیرستان و دانشگاه و کلاس‌های بازیگری امین تارخ بازیگری را ادامه دادم مدتی دستیار کارگردان بودم و الان دوباره بازیگری می‌کنم. جالب است بگویم که جذاب‌ترین تجربه‌ی کاری من همکاری با مرضیه برومند بود که لحظه به لحظه خاطرات «خونه‌ مادر‌بزرگه» و «آرایشگاه زیبا» را برای من زنده می‌کرد. آدم‌های مدل من مقطعی فکر می‌کنند و قله‌ای برای حرفه‌ی خود قرار نمی‌دهند قله‌ی من در زمان طولانی جواب می‌دهد.
سین:شیرین‌ترین و تلخ‌ترین خاطره‌ی زندگی شما؟
جیم:معمولا تلخ‌ترین‌ها از دست دادن عزیزان است به نظر من تلخی دیگری غیر از این موضوع در دنیا وجود ندارد. اتفاقات و خاطره‌های خوب هم همیشه شیرین هستند.
سین: چه رنگی را بیش از همه دوست دارید؟
جیم:عاشق آبی روشن هستم.
سین:احتمالا شما طرفدار تیم فوتبال خاصی نیستید؟!
جیم:نه من زیاد ورزشی نیستم و استقلال و پیروزی را قبول ندارم اما به شدت طرفدار تیم ملی هستم و خودم هم هر روز ورزش‌های روزانه انجام می‌دهم.
سین:ارتباطتان با همکاران بازیگر چگونه است؟
جیم:خدا رو شکر ارتباط خوبی با همکارانم دارم و آزاده نامداری دوست صمیمی من است از همین جا برای تمام همکاران عزیزم آرزوی موفقیت دارم
سین:شما مجرد هستید؟
جیم:بله.
سین:نظرتان راجع به ازدواج چیست؟
جیم:ازدواج اتفاق بسیار خوب و مبارکی است و من با وجود تمام سختی‌هایی که این مقوله دارد آن را به جوانان توصیه می‌کنم، خود من هم بسیار به این موضوع فکر می‌کنم.
سین:اتفاق خوبی که این روزها بین بازیگران خانم افتاده این است که بیشتر آن‌ها مادر شدند، شما هم همین نظر را دارید؟
جیم:من هم مادر شدن را دوست دارم و به آن فکر می‌کنم چون از دنیا آمدن خودم راضی هستم دوست دارم شخص دیگری هم آن را تجربه کند.
سین:چه چیزی شما را خوشحال و عصبانی می‌کند؟
جیم:من صداقت را دوست دارم و همچون تمام افراد از اتفاقات خوب خوشم می‌آید و چیزهای زیادی من را عصبانی می‌کند که گفتن و خوادن آن‌ها برای مخاطب خسته کننده می‌شود (با خنده)
سین:اتفاقی در زندگی شما بوده که کل آن را دگرگون کرده باشد؟
جیم:نه-خوشبخاته  اتفاق عجیبی در زندگی شخصی و کاری من نیافتاده است.
سین:تا به امروز خبری درباره خود شنیده‌اید که از شنیدن آن متحیر شوید؟
جیم:من انسان شایعه گریزی هستم اما تا به امروز چیز خاصی هم نبوده، بعضی وقت‌ها نوشته‌هایی می‌بینم که به چشم شوخی و برای خنده به آن‌ها نگاه می‌کنم.
سین:مدتی است که در سینما و تلویزیون کم کار شده‌اید دلیل آن چه است؟
جیم:مخاطب برای من بسیار مهم است دوست ندارم کاری انجام دهم که فرهنگ و شعور مخاطب را زیر سوال ببرد اگر از همکاران هم بپرسید گواهی خواهند داد که برای من رضایت مخاطب و محبوبیت مهم‌تر از پول و … است. البته زیاد هم کم کار نبودم بعد از سریال «مدینه» به گروه «شهرزاد» پیوستم.
سین:در مورد «شهرزاد» و همکاری با حسین فتحی بگویید؟
جیم:حسن فتحی کارگردان دقیق و با کیفیتی است و سر‌سری از چیزی نمی‌گذرد. «شهرزاد» هم گروه خوبی دارد و زحمات بسیاری برای آن کشیده می‌شود علی نصیریان، شهاب حسینی، مصطفی زمانی و ترانه علیدوستی از همکاران من در این پروژه هستند و به نظرم «شهرزاد» جزو کارهایی می‌شود که می‌توان حرف‌های زیادی در موردش زد. نقش من هم در این کار متفاوت است.
سین:صحبت‌هایی درباره حضور شما در «نفس» نرگس آبیار هم شده است؟ صحت دارد؟
جیم:بله قرار است من در یک نقش کوتاه برای فیلم نرگس آبیار ظاهر شوم و چند روزی در خدمتشان باشم.
سین:گلاره عباسی، پدر و مادر، بازیگری را در یک جمله تعریف کنید؟
جیم:گلاره عباسی دختری است که یک عالمه آرزوی بزرگ دارد و بازیگری یکی از بزرگترین هدف‌های زندگی و پدر و مادرش عزیزترین فرشته‌های زندگیش هستند و از خدا می‌خواهم سایه هیچ پدر و مادری را از سر فرزندان‌شان کم نکند.
سین:بزرگترین آرمان شما در زندگی چیست؟
جیم:آرزوی شادی و سلامتی برای تمام ایرانیان دارم و امیدوارم کارهای با کیفیت زیادی انجام دهم و برای جامعه مؤثر باشم.
سین:آخرین صحبت گلاره عباسی در سین جیم:
جیم:امیدوارم هنرمندان و مردم با کمک هم فرهنگ‌سازی کنند. مردم تئاتر و فیلم ببینند و کتاب بخوانند. برای همه‌ی مردم و شما آرزوی موفقیت دارم.
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!